Vetta rõivabränd sattus minu maailma tänu Pinterestile. Avastasin selle alumise esimese pildi ühel ilusal päeval kõigi nende köögikappide, külalistetoa seinavärvide ja käterätikute hoiustamisviiside vahelt, oli teine sinna lootusetult ära eksinud ja torkas kohe eriti hästi silma.
Vetta on USA rõivabränd, mille õmblusateljee asub New Yorgis ning mis loob vaid viiest rõivaesemest koosnevaid pisikollektsioone. Neid viite eset omavahel kombineerides on võimalik luua kolmkümmend erinevat rõivakomplekti. See tähendab terve kuu jagu muretut rõivastumist. Vetta kasutab rõivaste õmblemiseks kas teiste tootjate kangaste ülejääke või võimalikult loodussäästlikul viisil toodetavaid kangaid, peamiselt näiteks Tencel'it. Lisaks kangastele on ka kõik nende ülejäänud kasutatavad materjalid- näiteks nööbid ja elastikkummid kas ladude ülejäägid või pärinevad vähemalt USA tootjatelt. Loodussäästlikku ja jätkusuutlikku mõtteviisi rakendatakse ka kõikvõimalikel vajaminevatel pakkematerjalidel, mis on valmistatud 100% taaskasutatud materjalidest.
Kõigepealt märkasin ma nende culotte pükse, mis tundusid lihtsalt päris lahedad. Imetlesin neid jupp aega ja siis köitiski minu tähelepanu nende idee viiest esemest kuu jagu komplekte kokku panna. On see päriselt ka võimalik? See idee tundus nii intrigeeriv. Kas ma saaksin seda ka enda garderoobis rakendada? Kas ma üldse tahaksin?
Kuigi ma pean tunnistama, et nende pilte natuke põhjalikumalt vaadates, tundub mulle, et seal on natuke ka sohki tehtud. Kasutatud on küll viite eset aga ühte näiteks kahes erinevas värvitoonis, mis teeb ju siis kokku ikkagi kuus toodet. Või ei? Minu kapis ei ole ühtegi sama asja mitmes erinevas värvitoonis, kuigi ma tean, et leidub ka neid inimesi, kes ostavadki ühe kampsuni kolmes erinevas värvitoonis.
Pinterestist jõudsin Vetta koduleheni (link siin- VETTA- juhul kui tahad ka uudistada) ja sealt ei läinud enam kaua aega, kui hakkasin guugeldama mõistet capsule wardrobe. Lugesin blogisid ja õhtuti enne uinumist samal teemal kirjutatud raamatuid. Need ei olnud küll kuskilt otsast kirjanduslikud meistriteosed aga ehk avardasid ikkagi natukene maailmapilti. Idee capsule wardrobe'ist hakkas mind aga ühe rohkem huvitama.
Capsule wardrobe on minigarderoob, mis koosneb eranditult rõivaesemetest, mida sa ARMASTAD kanda. Lemmikkampsun, ideaalselt istuvad püksid, ilusaim kleit, kõige mugavamad kingad....
Nii nagu paljude teiste asjadega siin maailmas, on ka selle kokku panemiseks üllitatud väga palju kirjutisi. Nii häid kui väga halbu sealhulgas. Olen ise neid mõlemaid kohanud. Selle konseptsiooni loojaks peetakse Susie Faux'i, kes pidas seitsmekümnendatel Londonis ühte nooblit rõivabutiiki. Nii et aega kirjutada on olnud küll ja küll.
Kuidas ühte capsule wardrobe'i kokku panna?
Esimese üpris loogilise tegurina sõltub su garderoobi suurus sellest, kus sa parasjagu elad. Täpsemalt siis sellest, kas 365 päeva aastas on soe olla või tuleb vahepeal läki-läki ka pähe tõmmata. Kui sul on akna taga neli aastaaega, siis peaks ka garderoobis olema neli pisikest capsule wardrobe'i, mis vastavalt hooajale siis kapis ringlevad.
Rõivaesemete numbrist on palju olulisem idee, et kapis poleks esemeid, mis kunagi selga ei jõua. Tead ju küll. Kapp on riideid täis aga hommikuti seisad ahastavalt kapi ees, sest selga pole mitte kui midagi panna. Kohvi jahtub ära ja eriti murettekitaval juhul jääd bussist ka maha ja terve päev on kuidagi ebamugav olla, sest need püksid ei lähe ikka kuidagi selle esimese ettejuhtunud pluusiga kokku ja kingad on ka täiesti valet värvi. Või hoolimata sellest, et tood poest küll koju uue ilusa ja kõige trendikama topi, kannad nädala aja pärast ikka seda sama kolm aastat vana sviitrit, sest see istub ikka nii hästi ja mugavalt.
Minigarderoobi kokku panemisel on oluline vaadata, et sinna valitud esemed oleksid võimalikult mitmekülgselt kasutatavad ja et põhimõtteliselt pea kõik kõigega kokku sobiks. Mulle tundub, et seda on (vähemalt alguses) küll palju lihtsam öelda kui teha. Mõistagi ei vahetu ükski minigarderoob igal aastal, nii et teine oluline tegur on rõivaesemete kvaliteet ja vastupidavus. Ma mõtlen aina rohkem nii, et ma pole nii rikas, et odavaid rõivaid osta. See on aga täiesti omaette teema, millest võiks ka kunagi pikemalt kirjutada aga mitte seekord, sest muidu läheks see lugu siin kilomeetriseks.
Ostu mõjutavate tegurite nimekirja võiks lisada ka loodussäästlikkuse, jätkusuutlikkuse, aruka tarbimise jms. Kangaste ja rõivaste päritolu- kes, mida, kus ja kuidas toodab. Sellise garderoobi kokkupanek eeldab kindlasti ostuharjumuste põhjalikku ülevaatamist ja tihtipeale ka nende muutmist.
Vetta kollektsioonis on viis eset. Ühel praegusel hetkel capsule wardrobe'i maailmas tuntud tegijal-Unfancy blogi autoril Caroline Rectoril on põhimõte, et kolmeks kuuks on kasutusel korraga ei rohkem ega vähem kui 37 eset. Nende hulgas nii pluusid, püksid, kleidid, välisrõivad kui ka kingad. Kolme kuu möödudes lisab ta garderoobi uusi esemeid, vastavalt siis aastaaja muutusele. Mõnel teisel on garderoobis 12 eset igaks hooajaks. Mõni arvestab hulka aksessuaarid ja ehtedki. Leidub ainult must-valgeid-halle garderoobe ja mu erilised lemmikud on need, mis kirjeldavad kuidas näiteks 26 esemega saab luua 95 erinevat kombinatsiooni. Päriselt ka. Internet (ja eriti Pinterest) on täis loetlematul hulgal erinevaid versioone ja inspiratsiooni. Peab vaid huvi ja hea mitu (öö)tundi aega olema.
Ma väga tahaks selle ideega katsetada.
Päris kindlasti ei suuda ma ainult viie esemega kuu aega hakkama saada aga see polegi mu eesmärk. Mu eesmärgiks on hoopiski jätta kappi ainult need rõivad, mida ma tõesti kannan. Ja proovida seda kombineerimise asja. See tundub mu jaoks põneva väljakutsena.
Tahan oma garderoobis suurpuhastust teha enne, kui meie uued garderoobisüsteemid valmis saavad. Nendega läheb küll kindlasti mõned head kuud veel aega aga nii ongi praegu ideaalne hetk selline asi ette võtta. Uude kappi tahaks ainult armastatud asjad panna.
Hetkel on mu rõivad garaažis kastides- peamiselt talverõivad ja saapad, sest meil on päeviti 20 kraadi mõnusat sooja; töötoas stangel, kus ripuvad kõik mu kleidid ja seelikud; ning magamistoas kummutis, kus elavad igapäevaselt kasutatavad rõivad ja sokid-pesu jms. Üks paras tohuvabohu.
Mõtlesin, et proovin näiteks novembris ainult mingi teatud arvu esemetega hakkama saada. Mul on terve oktoober aega, et olemasolevate rõivaste hulgast mingi valik teha, millega siis uuel kuul seda kombineerimist proovida võiks. Ja siis need kokku pandud komplektid võiks ju üles ka pildistada, et äkki kedagi veel inspireerida katsetama. Mis sa arvad?
Bisous
Polegi varem kuulnud sellisest ideest. Väga äge postitus, pani ennastki mõtlema see kombineerimine, sest mul on pidev riiete ostmise vajadus ja kapis leidub päris palju selliseid esemeid, mida polegi selga saanud veel. :)
ReplyDeleteHei! Rõõm kuulda, et siit midagi uut enda jaoks avastasid. Palju edu kombineerimisega! Usun, et leiad selle katsega oma kapist mitmeid uusi rõivakomplekte. :)
Delete